Subscribe via feed.

Recenze FIFA Manager 2006

Posted by Admin on 20.6.2006 – 21.54
Již několik dní si kladu otázku, jak napsat recenzi na hru, která je v podstatě čtyři roky stejná, co se provedení týká, a kterou jsem psal už třikrát. A na co jsem přišel? Vlastně na nic, a pokud se budu v některých věcech opakovat, tak mi to promiňte.
FM 06 je hra, která by mohla být hodně populární, hlavně v českých luzích a hájích. Vzpomeňme si, kolik je v naší republice fotbalových a hokejových trenérů, hlavně vždycky kolem mistrovství světa. Tady si to mohou všichni vyzkoušet, alespoň virtuálně. Převzít řízení mužstva, sestavit kvalitní kádr, vytrénovat, zamyslet se nad sestavou, vymyslet pro tým vhodnou taktiku a strategii, zkontrolovat finanční zázemí klubu a hurá do boje o mistrovské poháry. Jednoduché, co? Ale ve skutečnosti to tak jednoduché opravdu není.
Menu – menu hry doznalo oproti předchozím dílům velké změny, co se do provedení a barevnosti týká. Nyní je pohled na grafiku, ve které trávíte většinu času mnohem příjemnější než v dílech předešlých. Možná je škoda, že EA nenapadlo udělat do hry skiny, aby si mohli uživatelé vytvořit vlastní vzhled. Já tvrdím, že pokud je hra otevřená uživatelům, pro editování různých věcí, daleko víc jich přiláká. Proto si myslím, že by k editoru týmů mohl být i editor pro import originálních dresů. Ale to jsem moc odbočil. Ovládání hry je trochu jiné než v dílech předchozích, ale celkem rychle „se dostane pod kůži“. Mně například v prvních chvílích chyběly statistiky a tabulky, než jsem přišel na to, že to najdu ve footballworldu, tedy elektronickém magazínu, který je součástí hry. Ale to je běžné poznávání hry.
Sestavy, nákupy a trénování – sestavy byly tvořeny k datu prodeje hry a jsou tedy aktuální. Když převezmete nový tým, tak si hned zrušte možnost, nákupu hráču pomocí asistenta. Stává se totiž dost často, že máte v kádru 15 hráčů, které nikdy nepostavíte, ale za to je pořád platíte. Pak se divíte, že máte velká náklady. Váš asistent stále nakupuje další, třeba i lacino, ale co pak s nimi. Když máte ke všemu hluboko do kapsy, tak je to problém. Hráče, které nepotřebujete, zkuste prodat, pustit na volný přestup a nebo prostě zrušte smlouvu. Ne vždycky se to však podaří. Většinou chtějí odstupné, a tady je třeba použít základy matematiky. Spočítejte si, jestli nebude lepší dávat hráči celý rok plat, než mu vyplatit odstupné, které může být vyšší než jeho roční příjem. Když máte „čístku“ v týmu hotovou a zbývají vám ještě nějací slušní hráči, přesuňte je do rezervy, kde budou hrát a rozehraní se vám v průběhu sezóny mohou hodit víc. Nyní nadešel čas vytvořit tu nejvhodnější sestavu pro váš tým. Pokud jste nováčky a necítíte se na to, nechejte výběr na asistentovi nebo počítači. Ten vybere vhodnou sestavu, podle několika vámi zadaných kritérií, z ní pak můžete vycházet a jednotlivé posty dolaďovat. Dále si zkontrolujte, kolik jste dostali od klubu peněz na nákup hráčů, a podle toho, kde má váš tým rezervy, jděte nakupovat. Tahle cesta je tím delší, čím je váš klub menší. Do klubu jako je Barcelona koupíte skoro každého hráče, na kterého ukážete. Ovšem do týmu ve třetí lize je budete muset hodně dlouho hledat a přetahovat se o ně. To je však kouzlo fotbalových manažerů. Najít si vhodné hráče a vybudovat z nich kvalitní tým. Hledat můžete buďtosami, nebo poslat scouta. Já však raději doplňuji tým sám, a scouta využívám jen v průběhu roku. Při tomto hledání postrádám filtr na vyhledávání, podle přednastavených kritérií. Musím pracně prohledávat a proklikávat všechny týmy. Když se vám podaří zdárně doplnit sestavu je čas na nastavení tréninku. Já osobně tuto činnost nevyhledávám a nechávám ji v kompetenci nejlepšího asistenta, jakého si můžete dovolit. Vyplatí se to. Nezapomeňte si naplánovat před sezónou nějaké přáteláky, a vidíte jak na tom váš tým je při zápase a jak si hráči rozumějí.
Zázemí týmu – v tomto je Fifa Manager 06 rozdílný oproti FM 06. Nejen, že se zde staráte o mužstvo, ale taky máte na starosti jeho zázemí. To znamená podepisovat smlouvy se sponzory, prodávat reklamní předměty, lístky na zápasy, z toho všeho vám plynou do pokladny peníze, kterých není nikdy dost. Budete třeba potřebovat rozšířit stadion, když zjistíte, že kapacita nestačí. Je lepší vyštrachat někde miliónek na přidání sedadel, ono se vám to v průběhu sezóny vrátí. Musíte stavět a vylepšovat tréninková, klubová a doktorská centra. Vše má spojitost. Když nemáte kvalitní tréninkové centrum, nemůžete čekat zázraky ve zlepšování hráčů. Když nemáte medicínská centra, zranění vašich hráčů se léčí delší dobu. Pokud jste na tom finančně špatně, můžete některé centrum v průběhu sezóny zavřít a ušetřit nějaké peníze za jeho provoz. Poslední věcí, která vám spolkne hodně miliónů je výstavba úplně nového stadionu podle návrhu architekta.
Taktika – než začnete hrát zápas, je třeba se podívat na svého protivníka, a podle toho nastavit taktiku týmu nebo jednotlivce. Máte zde několik šoupátek a jejich kombinací si zvolíte strategii pro nadcházející zápas. Teď řeknu něco, co bych asi neměl, ale musím. Po odehrání dvou sezón v 3D modu jsem přesvědčený, že nastavení taktiky pro 3D zápas moc nefunguje. Pracně jsem nastavoval taktiku, jak je popsáno v manuálu a výsledek byl stále stejny. Možná si někdo bude hrát s nastavením taktiky před každým zápasem, bude si myslet, že pro to udělal maximum a radovat se, jak vyzrál na soupeře. Ale vězte, je to pořád stejné. Mrzí mě to, ale na druhou stranu si myslím, že to podobně funguje i u jiných her. Hráč prostě věří, že to má vliv. Když jsem například hrával FM05 nikdy jsem si nelámal hlavu s nějakou taktikou pro každý zápas a úspěšně jsem procházel sezónou, na druhou stranu jsem slyšel, jak někteří hráči nastavují na každý zápas jinou taktiku i sestavu a jak to skvěle funguje. Třeba je to stejné i u této hry. Možná je chyba u mě, ale já to tak prostě vidím.
Zápasy – sledovat zápasy je možno ve třech módech. 3D zápas, textovém a tzv. okamžitý výsledek. Já jednoznačně doporučuji 3D zápas, protože kvůli tomu tuto hru vlastně hraji. Po těch dvou odehraných sezónách v tomto módu musím říct, že 3D match je stejně jako v TCM 2005 nevyladěný. Vůbec se nedá pronikat středem pole, pouze po křídlech a centrovat před bránu. Prostě kousek před vápnem soupeře nebylo možno vstoupit. Byl tam normální beton. Možná byla chyba, že jsem zvyklí sledovat celý zápas, a proto vidím všechny nedostatky. Kdybych si zapnul jen klíčové akce, asi bych toto nepsal. Ještě že jsou šikovní lidé, kteří dokáží upravit nastaveni inteligence počítače a vydávají 3D patce. První jíž vyšel, a po jeho nakopírování do hry, je požitek z 3D hry o hodně lepší. Výsledky z tohoto módu jsou tzv. fotbalové.
Další volbou jak odehrát zápas je hraní v textovém režimu. Toto jsem zkoušel asi dvakrát a moc mě to nechytilo.Tento mód je však taky použitelný. Na rozdíl od 3D zápasu zde fungují klávesy pro pokyny hráčům ze střídačky. Poslední volbou je okamžitý výsledek zápasu. Tuto možnost hraní nedoporučuji vůbec. Za prvé ze hry nic nemáte, sezónu odehrajete za několik málo hodin a za druhé jsou výsledky velice nereálné. /7:1, 8:3 apod. / Já odehraji sezónu v průměru za 30h čistého času a hraní si užívám. Neberu to tak, abych stihnul odehrát co nejvíc roků. Pokud mě hra, přestává bavit, nechám ji a rozehraji novou za jiný tým, ale většinou se po čase vrací k původní hře a pokračuji dál.

MAT – novinkou ve hře je bezesporu Match analysist tool, kde si budou moci fajnšmekři rozebrat celé utkání a udělat si z toho závěry pro další zápasy. Je to bezesporu zajímavá věc, ale troufnu si říct, že to mnoho lidí nebude používat. Kdo však přistupuje ke hraní maximálně zodpovědně a na každý zápas se připravuje, tento nástroj určitě uvítá. Stačí se třeba jen podívat, kolikrát hráč střílel, kolikrát přihrával, kolik měl úspěšných střel a už z toho můžeme vycházet. Analyzátor však nabízí i rozbor celého utkáni v 2D módu, jako se hraje např. v FM2005. Bylo by zajímavé, co by řekli fanoušci, kdyby zařadili EA Sports do nabídky hraní i 2D zápas. Tím pádem by v sobě spojili dvě hry. Jak TCM tak FM od Sigames. Přitom by to nebyl problém, protože si v MATu můžete prohlédnout celé utkání ze záznamu v 2D stejně jako ve zmiňované hře..
Editor – sice není součástí balení hry, ale ke hře zcela jistě patří. Stáhnout si jej můžete z našich stránek. Editovat můžete v týmu úplně všechno, od názvu klubu po poslední vlastnost hráče. Jen bych chtěl upozornit, že změny se vždy projeví jen při startu nové hry.
Co říci závěrem? FIFA MANAGER 06 bude skvělá hra, ale až se vyladí pomocí opravných patchů a ze strany EA, který chystá patch na konec listopadu a nebo pomocí nás amatérů. Na hře mě vadí dvě věci. Problém s taktikou a filtr hledání hráčů. Rád bych věřil, že se to patchem zlepší stejně tak aby dali do patce i možnost level systému týmů a talent u hráčů, jako je to v německé verzi.

This post is under “Recenze” and has no respond so far.
If you enjoy this article, make sure you subscribe to my RSS Feed.
Online Drugstore,generic zithromax,Free shipping,clomid free delivery,Discount 10%